Koľko ľudí, toľko chutí

Máte svoj obľúbený hrnček? Ja áno. Dokonca ich mám niekoľko, jeden obľúbený na kávu, jeden na čaj, ďalší na vodu. Ja mám ešte aj obľúbenú lyžičku. Keď je náhodou práve v umývačke, tak som z toho nesvoja, keď ju práve potrebujem :-).

papame-01

Aj deti majú svoje „úchylky“,

aspoň teda tých pár detí, ktoré ja poznám, asi každé má „niečo“. Moje dieťa, hlavne keď bolo v takom škôlkarskom veku, tak  bolo zaťažené na to, aby veci vždy boli na „správnom“ mieste, nesmela som na poličke nič zmeniť, všetko muselo byť uložené rovnako.. Alebo susedovie dieťa, to zase každé ráno musí prejsť vždy tú istú trasu, kým sa dostane z domu. Proste taký svoj rituál. Kamarátov syn si zase nechce obliecť nič, čo má zips, alebo gombičky.

Pečené zemiaky, taká obyčajná vec, ale zároveň taká záhadná. Všimli ste si, že vôbec nie je jedno, ako ich nakrájate?  Úplne inak chutia nakrájané na hranolky, na mesiačiky, či na plátky, kolieska, aj keď ich pripravíte úplne rovnako.. Ja neviem, prečo je to tak, ale je to tak. 🙂 A ako to už býva, tak každému chutí niečo iné.

papame-02

Moje dieťa nechce jesť žiadnu zeleninu?

Vždy mi toto napadne, keď mi niekto vraví, že „moje dieťa nechce jesť žiadnu zeleninu.“ Ono to totiž väčšinou nie je pravda. Len ste ešte nezistili, aká je tá obľúbená. Nielen druh, ale aj spôsob prípravy. Dokonca aj spôsob krájania. Áno, aj ten je dôležitý. Ja mám radšej mesiačiky, moje dieťa zase hranolky.

Ja mám radšej varené, dusené, či grilované,  môj syn si zase niekde okolo 2 rokov veku prečítal, že raw strava je tá naj. A toho sa drží. Zje radšej surové. Dokonca aj taký karfiol a brokolicu a kapustu. Rešpektujem to a vždy mu kúsok vyčlením v surovom stave.

Alebo také rizoto, také domáce, že zmiešam zeleninu čo dom dal s ryžou, alebo pohánkou, či pšenom. Tak toto moje dieťa zje jedine nakrájané na julienne rezančeky. Inak to nedá. Ak to bude na kocočky, tak povyberá všetko, čo vyzerá nebezpečne, čiže všetku udusenú zeleninu. 🙂

papame-03

Ešte stále si myslíte, že vaše dieťa nemá rado zeleninu? Skúste sa pohrať pri varení, zmeňte zaužívané stereotypy, ponúknite „nové“ jedlo deťom. Inšpirujte sa napríklad tu. (e-book) ? 🙂

Btw., hranolky, kolieska, či mesiačiky? Ako to máte vy?

Peter
Som expert na jedlo. Už takmer 40 rokov denno-denne musím jesť :-). Od narodenia dieťaťa mi už ale nie je ľahostajné čo na tom tanieri mám. Som pedant a lenivec zároveň. Z toho vzchádzajú moje nápady na jedlá – pedant vytvára vyváženú zdravú stravu a ten lenivec vo mne sa snaží, aby jedlo bolo rýchle a jednoduché na prípravu. Aby sa najedlo bábätko, ale aj dospelý človek. Môj príbeh si prečítajte tu:
Komentáre