Čo vám sudičky nepovedia

Ako to celé začalo ?

Ten pocit si určite každý zapamätá. Keď sa „to“ narodí. Pre mňa najsilnejší moment bol asi ten, keď mi „to“ priniesli a ono hneď vedelo, čo má robiť. Na rozdiel odo mňa, čo som si ledva uvedomovala, že „to“ malé čudo je moje dieťa. Priložili mi ho k prsníku a ono sa prisalo a ťahalo, akoby 9 mesiacov nič nejedlo. A prišla sudička číslo jeden a vyhlásila: „Tak ty s jedením mať problém nebudeš.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potom prišli ďalšie. Sudičky. Také tie, čo všetko vedia a všade boli. A začnú vám ponúkať svoje múdrosti. Niektoré ozaj múdre, ale niektoré…. „Máš slabé mlieko“, alebo „Máš málo mlieka“.  Vždy, keď dieťa plakalo a nik nevedel prečo. Podľa niektorých to vždy muselo súvisieť s jedlom. Najedené dieťa nemá čo plakať. To, že dieťa bolo vypasené do rozmerov menšieho sloníčaťa a priberalo ako divé, to sudičky akosi nezaujímalo..

Sudičky či správne informácie ?

Že plač možno súvisí s jedlom, ale nie s tým, že by bolo dieťa hladné, ale s niečím úplne iným, to vám sudičky nepovedia. Nie som odborník na kojenie, ani sa nechcem touto témou nejako príliš zaoberať, na to sú tu druhí. Ale tu niekde sa začalo to uvedomenie si, že nik iný, len ja sama mám dosah na to, ako sa bude cítiť dieťa a ako sa budem cítiť ja. Že dôležité sú moje rozhodnutia, nie to, čo povedia druhí. A tak som si nevyžiadané rady začala nevšímať. Hľadala som si informácie tam, kde som ja uznala za vhodné, pýtala som sa tých, ktorým som dôverovala.

A rozhodnutia…

A propo.. Dôvera. Ja ľuďom väčšinou dôverujem. Dôverovala som napr. aj doktorke môjho dieťaťa, keď som sa s veľkou slávou konečne opýtala na prvé bábätkovské jedlá. A moja dôvera bola v čudu, keď som z ordinácie odchádzala s letáčikom firmy N..é a slovami doktorky, že „tam nájdete všetko“.. Hej, hlavne reklamu na ich výrobky. Veď načo sa paprať s varením, že áno. A tu niekde pokračovalo to uvedomenie si, že nik iný, len ja sama mám dosah na to, ako sa bude cítiť dieťa a ako sa budem cítiť ja. Že dôležité sú moje rozhodnutia, nie to, čo povedia druhí. A tak ďalej…

papame-02-dieta

Čo by som len dala za to, ak by mi niekto vtedy strčil do ruky papier, zo slovami, „daj si to na chladničku a zhruba sa toho drž“. Takéto niečo – e-book..

A tak snáď pomôžem aspoň ja vám. Môžete si to dať na chladničku a ďalej už viete…

Peter
Som expert na jedlo. Už takmer 40 rokov denno-denne musím jesť :-). Od narodenia dieťaťa mi už ale nie je ľahostajné čo na tom tanieri mám. Som pedant a lenivec zároveň. Z toho vzchádzajú moje nápady na jedlá – pedant vytvára vyváženú zdravú stravu a ten lenivec vo mne sa snaží, aby jedlo bolo rýchle a jednoduché na prípravu. Aby sa najedlo bábätko, ale aj dospelý človek. Môj príbeh si prečítajte tu:
Komentáre